All4car
  Zák. zóna

LNG do dieselových motorov

LNG je skvapalnený (liquified) zemný plyn, teda skvapalenené CNG. CNG schladené pod -162°C sa skvapalní a zmenší svoj objem. LNG je približne 2,5 - 3,5 krát hustejšie oproti CNG, takže objem nádrže môže byť 2,5 - 3,5 krát menší. Vďaka tomu zaberá podstatne menej priestoru vo vozidle, zníži sa tlak a váha v nádrži a hlavne zvýši sa dojazd. 

 

 

Pre koho je LNG najvhodnejšie?

LNG sa oplatí napríklad pre autobusy alebo nákladné autá. Veľké spoločnosti nemajú problém s vybudovaním vlastnej tankovacej jednotky, takže im odpadá starosť s infraštruktúrou. Návratnosť nákladov je taktiež vynikajúca, pretože autobusy alebo nákladné autá jazdia každý deň dlhé trasy.

V blízkej  budúcnosti sa plánuje výstavba plniacich staníc LNG napr.: Brno, Bratislava, Košice

Veľmi dobre sa LNG uplatnilo v chladiarenských autách, pretože funguje súčasne ako palivo aj chladenie.

 

 

 

Výhoda oproti CNG je, že ho natankujete omnoho rýchlejšie a môžete ho natankovať viac, čiže nevýhoda nízkeho dojazdu na CNG týmto mizne.

Ďalšia výhoda LNG je, že rovnako ako pri CNG, neplatíte cestnú daň.

 

Nevýhoda LNG je, že skvapalnený plyn sa v nádrži pomalým tempom mení späť na plyn a zvyšuje tlak v nádrži. Z tohto dôvodu treba plyn buď upúšťať alebo ho spaľovať ako CNG. Prins vyvíja systém, kde môžete jazdiť na kombináciu LNG a CNG, kde sa odparený plyn znovu stláča a plní do nádrže.

 

 

Predajcovia áut naďalej strašia zákazníkov stratou záruky, napriek tomu, že na to vôbec nie je dôvod. Ide o to, že zákazníkov postrašia tým, že ak si prestavajú auto na jazdenie na plyn, stratia záruku. Malo by to byť stále o presvedčení daného zákazníka, či chce ušetriť pri tankovaní alebo nie. Aj keď by stratil záruku, nemalo by sa jednať o celé auto, ale iba o stratu záruky na to čoho sa týka plyn. Ostatné časti auta by nemali byť postihnuté stratou záruky. Všetko ale záleží od toho ako si to vysvetlí predajca pri obhajobe straty záruky. Legálne by auto kúpené na jazdu na naftu nemalo stratiť záruku.

 

 

Výhoda oproti CNG je, že ho natankujete omnoho rýchlejšie a môžete ho natankovať viac, čiže nevýhoda nízkeho dojazdu na CNG týmto mizne.

Ďalšia výhoda LNG je, že rovnako ako pri CNG, neplatíte cestnú daň.

 

 

Šetrenie

Návratnosť týchto nákladov sa rôzni podľa množstva najazdených kilometrov, priemernej spotreby a štýlu jazdy.

 

LNG sa vám skutočne vyplatí v prípade, ak máte veľký vozový park a môžete si dovoliť vlastnú tankovaciu jednotku, čo v budúcnosti nebude problémom. V takomto prípade sa vám investícia do prestavby vráti pomerne rýchlo.

 

Dostupnosť staníc

Aktuálne neexistuje na Slovensku ani v Čechách infraštruktúra LNG staníc. Plánuje sa výstavba výrobní, ktoré budú LNG dodávať. V minulosti bola jediná stanica v Senci, ktorá však slúžila iba na testovanie. V priebehu pol roka bude výrobňa LNG v Brne a do dvoch rokov už aj v Bratislave a v Košiciach.

 

V budúcnosti sa očakáva vzrast popularity tohto paliva, pretože je ako ekologické, tak aj ekonomické, čo je kombinácia, ktorá ľudí inšpiruje. Čerpacie stanice budeme mať upravené tak, že natankujete LNG/CNG. Napríklad v Amerike (Južnej) jazdí veľké množstvo áut na CNG/LNG, pretože sa tam vyrába obrovské množstvo bioplynu.

 

 

 

 

 

Načítavam stanice. Chvíľku to potrvá.